štvrtok 20. januára 2022

OZNAMY

 POZNAJ A CHRÁŇ !!!

 OZ KST TOMO BREZNO so sídlom Fraňa Kráľa 2, 977 01 B R E Z N O 

Občianske združenie Klub slovenských turistov TOMO Brezno (a jeho predchodcovia) 51 rokov pôsobí na území mesta a organizuje športovo-turistické podujatia pre svojich členov a milovníkov turistiky. Hlavným cieľom je spoznávanie a ochrana krás okolitej prírody a Slovenska. 

K napĺňaniu svojich cieľov vedie aj deti a mládež usporiadaním spoločných podujatí, najväčším z nich je Cesta rozprávkovým lesom. Veríme, že sa nám v tomto roku podarí zorganizovať jeho jubilejný 40. ročník. Taktiež sa zapája do aktivít na ochranu a čistenie prírody. 

PRE PODPORU SVOJEJ ČINNOSTI PROSÍ O POUKÁZANIE 2% Z VAŠICH DANÍ. 

Kontakt: 0910300831, 0908646311, E-mail: kollar.elienka@gmail.com 

Formulár tiež nájdete na stránke klubu: http://ozkst-tomo.blogspot.sk prípadne: http://rozhodni.sk/poukazatel/tlaciva-na-poukazanie-2-z-dane 

IČO: 37999681,  právna forma: občianske združenie, 

obchodný názov: OZ KST TOMO Brezno,

sídlo: Fraňa Kráľa 1222/2, PSČ: 977 01, obec: Brezno
sobota 25. decembra 2021

OZNAMY - Vianoce

 

Nech čerti od Vás smolu odnesú

a choroby stratia Vašu adresu.

Veľké príjmy, malé dane,

ostatné primerane.

Radosť, lásku, žiadne hádky,

prajem Vám krásne sviatky.streda 22. decembra 2021

POZVÁNKY- 26.12.2021 Štefanská vychádzka

  OZ KST TOMO Brezno

                              pozýva svojich členov a priaznivcov turistiky:

KAM:          Štefanská vychádzka, starý cintorín

KEDY:         26.12.2021 (nedeľa)

ZRAZ:         pred televízorom

ODCHOD:   10.00 hod.

ČLÁNKY- 18.12.2021 Lom nad Rimavicou


Za krásneho slnečného počasia sme si dopriali vychádzku na Lom nad Rimavicou. Vystúpili sme na konečnej, spoločné foto, krátka debata s p. Vetrákom o psích záprahoch a kráčame zasneženým chodníkom. Okolo nás biela krajina, sneh sa trbliece v slnečných lúčoch ako rozsypané diamanty. Na rázcestí nás milo prekvapí prístrešok, ktorý ešte vonia novotou (z internetu sa neskôr dozvedáme, že je súčasťou náučného chodníka Od prameňa Rimavice po prameň Ipľa cez vrch Čierťaž. Tešíme sa, že si túto túru doprajeme v letných mesiacoch (prameň Ipľa je naším každoročným cieľom v máji). Je škoda, že spoje z Lomu sú veľmi zriedkavé, späť ide autobus už o dve hodiny
  a ďalší až večer, takže sme si dopriali len kratšiu vychádzku. Nabrali sme však energiu takú potrebnú v súčasnej dobe.


nedeľa 12. decembra 2021

ČLÁNKY- 11.12.2021 Lazná

 V sobotu 11. decembra to vyzerralo, že budeme len my dvaja s bráškom, ale ešte Mel a Majka nesklamali.

Tak sme sa prešli Laznou k hornému prístrešku a späť (Majka nás oslobodila od všetkého zlého). utorok 7. decembra 2021

ČLÁNKY -04.12.2021 Čertovica, Jarabá

 

Prvá decembrová sobota a my sme vďaka ochote nášho dopravcu (ktorý nám bol  ochotný  poskytnúť autobus na spiatočnú cestu z Jarabej do Brezna) mohli  túto dlho odkladanú  túru uskutočniť.

Cestu na Čertovicu sme absolvovali normálnym spojom a veru sa nás nazbieralo 21 kusov. Keď sme vystúpili na Čertovici hneď sme vedeli, že nás čaká čarokrásny deň so slnečnou oblohou a krásnymi výhľadmi. Prvé spoločné foto  a hneď vykračujeme, aby sme sa pri prvom silnejšom mraze tejto zimy zohriali. Zasnežená cesta, stromy obťažkané snehovou nádielkou nás sprevádzali po celej ceste. Nikto nemôže odolať a neuchovať si túto krásu v mobile. Zastaneme pred skupinkou stromov, ktoré sme príznačne nazvali mladé nevesty – hlavy ozdobené snehovou korunkou a snehobiele šaty, ligotajúce sa v slnečných lúčoch. Pri smerovníku Sedlo pod Lenivou už dokumentácia v mikulášskych čiapkach – veď dnes sa mal konať náš tradičný Mikulášsky večierok.

Ďalšia zastávka je až na Letisku, kde si doprajeme bohaté mikulášske občerstvenie (mäsové či syrové dobroty, niekoľko druhov koláčikov, nechýba ani varené vínko na zohriatie). Posledný úsek cesty do Jasienka a odtiaľ ku Jarabatej, kde nás už čaká autobus aj s naším najmilším šoférom Jarkom.


nedeľa 28. novembra 2021

ČLÁNKY- 27.11.2021 Lazná

 

Tento víkend sa mal konať  532. ročník Ondrejského  jarmoku a my sme tiež tradične chodili z jarmoku na túru na Židľovo.. Keďže situácia sa vyvinula tak, že jarmok bol už druhý rok zrušený a celý piatok pršalo, v sobotu sme zmenili plán a rozhodli sa ísť dolinou Lazná.

Zašli sme ku zadnému prístrešku, kde sme si rozložili rôzne dobroty – pečenú klobásku s jaternicou, syry a bohatú ponuku Melanky k jej nedávnym narodeninám (koláčiky, mäsová roláda). K tomu pripojil budúci oslávenec Ondrej varený rum, likérovú bonbonieru či slané dupetky. No super hostina.

Na spiatočnej ceste sa nám v ohrade predviedli daniele. Počasie nám prialo, aj keď už nebolo slniečko, nepršalo a bolo príjemne.