pondelok 17. novembra 2014

ČLÁNKY - 15.11.2014 Jaskyňa mŕtvych netopierov

Jaskyňa mŕtvych netopierov

Už dlhší čas sa v klube breznianskych turistov objavoval návrh na návštevu Jaskyne mŕtvych netopierov; výbor túto požiadavku akceptoval a tak sa v sobotu 15. novembra 16 turistov zúčastnilo na tejto túre. Po dohode so správcom jaskyne máme prisľúbenú zľavu na vstupnom a dohodnutý vstup o 10,00 hod.
Začíname na Trangoške – s údivom hľadíme na stavbu, ktorá od minulého roka vyrástla na parkovisku a nestačíme sa diviť, kto mohol povoliť takúto „atrakciu“ v národnom parku.
Počasie nie je ideálne, ale na to, že je pol novembra, je 8°C, neprší a nefúka vietor, čiže na túru celkom fajn. Po úvodných fotografiách sa vydávame po zelenej značke na cestu lesným skalnatým chodníkom, vedúcim na Ďumbier.
Pri odbočke ku jaskyni si oddýchneme, znovu si urobíme pár záberov a vykročíme k nášmu cieľu. Cestou Samko objavuje „zlaté skaly“ – smejeme sa, že sme asi narazili na zlatú žilu a ideme zbohatnúť.
Po chvíli sa nám v hmle objavujú obrysy chaty (1520 m n.m.), ktorá je zároveň   vstupom do jaskyne. Sprievodca nás vystrojí prilbami a opaskami so skobami (ktoré nám v podzemnom teréne umožnia sa istiť na lanách v exponovanejších úsekoch) a  začíname prehliadku trasy A, ktorá má dĺžku  1000m. Podľa výkladu nášho sprievodcu sa nachádzame na 7. poschodí jaskyne (z doteraz objavených 14 poschodí) v hľbke cca 180m; chvíľami kráčame prírodou vytvorenými chodníkmi (bez zásahu stavbárov) pomedzi kvaple, či vodné jazierka, skláňame hlavu pod prevismi (a blahorečíme prilbám), chvíľami prechádzame mostíkmi ponad skalné priepasti. Jaskyňa má svoje čaro aj práve  preto, že je tu minimum zásahov  ľudskej ruky a my zblízka môžeme vidieť jej výtvory. V jaskyni si prezrieme nález kostí, pochádzajúcich z medveďa a maličkých kostičiek z netopierov, ktorí tu skončili svoju púť (podľa nich dostala jaskyňa aj svoj  názov).
Celú trasu v pohode absolvovali aj naši najmenší – Samko, Peťo a Šimonko.

Po skončení prehliadky sa vraciame späť tou istou trasou do civilizácie.
 EK

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára