sobota 9. septembra 2017

ČLÁNKY -09.09.2017 Čabraď, Bzovík

V Brezne zamračená obloha a my s nádejou upierame zrak na oblohu po ceste k nášmu prvému cieľu – stredoveký hrad Čabraď. Vystupujeme z autobusu v Čabradskom Vrbovku, v časti laz Konské. Tu končí asfaltka a my kráčame lesnou cestou (teraz už výborne značenou – nemusíme rozmýšľať pri dvoch odbočkách, či sa hrad nenachádza na kopci) a ideme stále klesajúcim chodníkom. Popred nás   prebehne párik vlkov a zmiznú v lese.
Cesta nám trvá 40 minút a zrazu sa na pravo od nás zjaví silueta hradu. V podhradí je krásna lúka, prístrešok, stoly a lavice, ktoré lákajú k občerstveniu. Vládne tu pohoda a ticho.
Nafotíme si kaplnku sv. Štefana kráľa, ktorú dal postaviť v r. 1813 Štefan Kohári – posledný majiteľ hradu. Je obrovská škoda, že je v dezolátnom stave a zaslúžila by si záchranu.

Náučným chodníkom vyjdeme pred vstupnú bránu a potom sa už túlame po ruinách kedysi malebného hradu.
Keď nasýtime svoje pohľady aj fotoaparáty, poberieme sa na spiatočnú cestu, aby sme stihli „život na stredovekom hrade Bzovík“. Bzovík bol postavený v 12. storočí – pôvodne ako kláštor, počas storočí sa prestaval na obranný hrad. Zachované sú opevnenie, bašty, časť  kostola a ruiny kláštora. Dnes kláštor ožil nebývalým ruchom – podujatie stredoveký Bzovík a život v pevnosti prilákalo dosť návštevníkov. Dobové kostýmy, rytierske hry, ukážky remesiel, hudba, jazda na koníkoch, občerstvenie (pečená divina, pečené prasiatko, k tomu fajný burčiak). A znova množstvo krásnych záberov, ktoré budú pripomínať výnimočné zážitky.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára