utorok 16. januára 2018

ČLÁNKY -14.01.2018 V. Tatry, Hrebienok

Už po piaty raz sa turisti vybrali na VI. ročník neoficiálnych majstrovstiev  sveta v tesaní ľadových sôch. Ako vždy sa na toto podujatie prihlásilo veľa turistov i priaznivcov turistiky či ľadového umenia.
Vylodili sme sa v Starom Smokovci, po úvodných spoločných fotosnímkoch sme sa vybrali na Hrebienok – jedni po svojich, iní lanovkou. Už cestou sa nám ukázala nádherná scenéria – Tatranské štíty zaliate slnečnými lúčmi – z lanovky sa robili hneď prvé zábery. Na Hrebienku máme šťastie (sme už skúsení návštevníci a prichádzame skoro), je tu ešte málo návštevníkov a my si môžeme v kľude prezrieť a obdivovať výtvory majstrov za prvé dva dni na témy voľná fantázia a krajina odkiaľ pochádzam. Sochy žiaria v slnečných lúčoch.  Poslednú tému – svetová flóra a fauna napĺňajú sochári z 10 krajín sveta. Vo veľkej kopule sa nechávame unášať krásou tatranského dómu, ktorý autori vytvorili ako poctu rodine (inšpirovaní Barcelonskou bazilikou Sagrada Familia).

Keď sa dostatočne nakocháme ľadovými výtvormi, natiahneme na nohy mačky a ideme sa prejsť tatranskou prírodou – jedni na Zamkovského chatu, ďalší na Rainerku a ľadopády Studenej doliny. Na Rainerke ďalšie pózovanie pred snehovým betlehemom (dielom chatára Petrasa), po Mikulášovi už veľa neostalo, ale vedľa chaty staval chatár sediaceho horského nosiča. Potom už schádzame popri Studenom potoku (miestami sme radi, že máme na nohách mačky – chodník je veru riadne pokrytý ľadom), tešíme sa zo zamrznutých ľadopádov. Na záver ešte raz nahliadnutie, ako pokročili majstri s dielami tretieho dňa a odchádzame domov. Znovu konštatujeme, že Tatry nás zase nesklamali ani počasím ani krásou.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára