nedeľa 18. novembra 2018

ČLÁNKY -17.11.2018 Stratená


Dlhodobo stabilné počasie a dobrá predpoveď na sobotu zrejme spôsobila, že sa malá skupinka turistov na železničnej stanici postupne rozrastala, až sa nás nazbieralo 17 kusov. Keďže vlakom cestujeme pomenej, boli sme prekvapení, keď „prijachal“ rýchlik až o dvoch vagónoch. Ešte väčšmi sme boli prekvapení, keď nám sprievodca oznámil, že v Polomke prestupujeme do inej súpravy.


Keď sme konečne vystúpili v Stratenej, vítala nás síce modrá obloha, ale aj studený vietor. Prvé spoločné foto, pri „fotogenickej“ autobusovej zastávke ďalšie a potom sme sa už rozdelili na dve skupiny. Tí najzdatnejší (Stano a Peťo) sa rozhodli ísť na Havraniu skalu (1154 m), štyri babenky k Občasnému prameňu a ostatní prezrieť Stratenský kaňon.

Prechádzame chodníkom cez obec, okolo nás sa vypínajú kamenné bralá, až pred tunelom odbočujeme do kaňonu, ktorý kopíruje tok rieky Hnilec, prameniaci pod Kráľovou hoľou. Cez celý kaňon vedie asfaltová cesta vybudovaná už v r. 1840. V kaňone je 8 informačných panelov – U-náučný chodník, A-história Stratenského kaňonu, B- jaskyne, C- flora, D-turistika, E- geologické pozadie horného toku Hnilca, F- geológia, G – fauna, H – vznik roklín Slovenského Raja. Po celej trase sa nad Hnilcom týčia obrovské skaliská, na trase je 8 mostíkov prelínajúcich rieku. Pri rázcestníku si na lavičke doprajeme občerstvenie a potom pokračujeme v ceste. Vychádzame za Stratenským tunelom a rozhodujeme sa, že ideme do Dobšinskej ľadovej jaskyne, kde predpokladáme, že bude otvorená nejaká reštaurácia na kávičku či teplú polievku (ako sa neskôr ukáže, náš predpoklad bol nesprávny). Všade je pusto, tak sa poberieme smerom na železničnú stanicu, ktorá nás prekvapí v čakárni príjemným teplom. Tu sa ohrejeme, vyprázdnime zásoby, pred stanicou nafotíme krásne namrznutú borovicu (strieka na ňu voda z fontánky), ktorá už navodzuje atmosféru zimy a Vianoc. Viacerých prilákal pohľad na štyri kusy pasúce sa za traťou – pripomínali   zubry alebo bizóny (možno len veľké býky) . Pred odchodom vlaku sme sa ešte potešili s dvojicou milých psíkov.

Na spiatočnej ceste nás už chvalabohu, nečakalo žiadne prestupovanie, tak sme si užívali pohodlie a teplo vo vlaku. Super dníček.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára