nedeľa 29. septembra 2019

ČLÁNKY -29.09.2019 Zejmarská roklinaJe nedeľa 29. septembra a my, breznianski turisti máme naplánovanú túru v Slovenskom Raji  - Zejmarskú roklinu.
Z autobusu vystúpime na Bielych vodách, urobíme si spoločné foto a potom kráčame po modrej značke lesným chodníkom. Cestu nám križuje potok, ktorý vyviera na planine Geravy. Našťastie nemá veľa vody, takže sa nemusíme potokom brodiť. (Spomíname na našu Hanku S., ktorá sa tu pred 9 rokmi v ľadovej vode celá vykúpala). Po ceste nám pomáhajú reťaze, pomocou ktorých prekonávame niektoré skalné útesy. Skaly sú mokré a šmykľavé...
Na ďalších úsekoch nás čakajú rebríky, ktorými prekonávame výškový rozdiel 250 m. Dostávame sa pod Nálepkove vodopády - voda z vyvieračky tu padá v kaskádach dolu roklinou. Doprajeme si krátke fotografovanie a pokračujeme poslednou sústavou rebríkov až ku vyvieračke. Odtiaľto je už len krátky úsek na planinu, kde sa tešíme na občerstvenie v horskom hoteli Geravy. Naša radosť je predčasná - hotel je zatvorený (napriek tomu, že sme sa na ich stránke dočítali, že je otvorený celoročne). Neboli sme sklamaní sami - vystriedalo sa nás niekoľko skupín turistov. Občerstvíme sa teda z vlastných zdrojov, pofotíme krásne koníky, ktoré sa voľne pohybujú pomedzi turistov. Stihneme ešte ponaprávať pováľané lavičky a smetné koše , pozbierať odpad. Potom nás čaká zostup do Dediniek - musíme na pomerne krátkej trase prekonať klesanie 275 m. Niektoré miesta by sme najradšej prekonávali na zadnej časti tela, ale množstvo skál a koreňov stromov to nedovoľuje. Aj tak stíhame obdivovať stromy obrastené hubami, bizarné tvary skál, či pokrútené korene stromov. Sme šťastní, keď zbadáme strechy domov v Dedinkách. Doprajeme si konečne teplé občerstvenie v Pastierni, posledné fotografovanie pri nádrži Palcmanská Maša  a potom už nasleduje návrat domov.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára