pondelok 7. júna 2021

ČLÁNKY - 05.06.2021 - Hriňová, Detva

 

Dnes úžasný zážitok - rodina breznianskych turistov sa presne po 8 mesiacoch stretla na autobusovej túre. S výborným šoférom Jarkom a s finančnou podporou mesta Brezna sme absolvovali dnešný program. Na celej ceste šoféra navigovala mačička, ktorú sme vlani zachránili pod Súľovskými skalami a Jarko si ju adoptoval. Takže je vlastne členkou našej turistickej rodiny.

Autobusom smer Hriňová, Hriňovské Lazy, Bystré Vrátka. Tu sme sa "vylodili" z nášho nového krásneho tátoša. Prvé spoločné foto a kráčame asfaltovou cestou k nášmu cieľu - vodopádu Bystré (niekedy nazývaný aj Bystrô). Míňame tabule náučného chodníka (10 tabúľ), ktoré nás informujú o rastlinnej a živočíšnej ríši Podpoľania, o živote na lazoch, folklóre, či archeologických nálezoch. Cesta sa postupne zmenila na široký lesný chodník. Cestou stretávame množstvo turistov. Od poslednej tabule chodník prudko stúpa popri obrovských andezitových balvanoch, podliezame popod spadnuté stromové velikány až prichádzame k vodopádu. Všetci (tí, ktorí sme tu už boli viackrát aj tí čo po prvý raz) obdivujeme krásu vodopádu, ktorého vody padajú z výšky vyše 20 metrov po skalných bralách. Opatrne po drevených schodíkoch (niekde už schodíky chýbajú a miestami aj zábradlie) vystúpime pod jeho vody a fotíme.

Keď sa vytešíme   krásou vodopádu a mobily sú plné fotiek, schádzame tou istou trasou dolu (padlo pár kvapiek dažďa a to nás poháňa, aby sme prešli skalnatý úsek). Sadáme do autobusu a ideme za ďalším cieľom. Cestou sa nemôžeme vynadívať na rozkvitnuté lúky, ktoré hýria všetkými farbami - králiky, zvončeky, lepkavé klince, arnika. Krása až zrak prechádza.

Ďalšou zastávkou je Detva - prírodné múzeum detvianskych krížov a kalvária. Na spiatočnej ceste domov sa nezabúdame zastaviť v Hriňovej v cukrárni u Levika, kde si vždy dávame výbornú jadranskú zmrzlinu. Srdečne sa vítame s majiteľom a niektorí sa veru otočíme aj dvakrát.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára