utorok 16. septembra 2014

ČLÁNKY-12.-14.09.2014 Morava

História a súčasnosť
V dňoch 12.-14.09. 2014 sa breznianski turisti zúčastnili plánovaného poznávacieho zájazdu na Českomoravskú vrchovinu. A ako to celé prebiehalo??
V piatok 12. septembra sme sa včas ráno za daždivého počasia vybrali na vyše 400 km dlhú cestu do malého mestečka Svratka neďaleko Žďáru nad Sázavou.  Náš program bol bohatý. Hneď po príchode sme sa ubytovali v bungalovoch v hoteli rovnakého meno Svratka, ktorý sa nachádza v krásnom prostredí Žďárskych vrchov. Bez vybaľovania sme hneď pokračovali smerom do Podlesí, kde sa nachádza rozprávková dedinka Podlesíčko. Po jej areáli nás sprevádzala červená Karkulka, ktorá nám porozprávala o histórii dedinky. Fotoaparáty dostávali zabrať – domčeky Rumcajsa, Budulínka, trpaslíkov, karkulky a iných rozprávkových postáv k tomu priam lákali. V domčekoch sa normálne býva ako v hotelovom ubytovaní, takže ich vnútrajšok ostal pre nás tajomstvom.
Po návrate do hotela sme sa vybalili a vybrali sa na vychádzku do okolia- k hotelu patrí   golfové ihrisko, okolo ktorého sme šli po chodníku až k loveckému zámočku Karlštejn. V súčasnosti v ňom prebieha rekonštrukcia, ale aj tak bolo vidieť jeho krásu. Mnohí ocenili krásny lesík a množstvo húb, ktoré sa v ňom nachádzali ( sprievodným javom celého pobytu bol aj zber a sušenie húb –naša Mel krájala a sušila a krájala...). Na záver sme postáli pri kaplnke sv. Jiljí a poprosili, aby nám bolo dopriate dobré počasie. Zrejme sme prosili dobre, lebo počasie nám vyšlo nad očakávanie.
Večer už nasledovala výborná večera a relax v hotelovom bazéne a saune.
V sobotu po raňajkách nás naši šoféri dopravili do obce Křižánky, odkiaľ sme vyšli krásnou lesnou cestou (plnou rôznych húb) na najvyšší vrch Žďárskych vrchov – Devět skal, odkiaľ je krásna vyhliadka na okolitú prírodu.  Keďže začalo trochu poprchávať, vykročili sme na spiatočnú cestu. Z obce Křižánky sme sa autami dopravili až k mramorovému hradu Pernštejn, ktorý bol postavený v 13. storočí a patrí medzi hrady, ktoré nikdy neboli dobyté nepriateľom. Zúčastníme sa prehliadky jeho interiérov, ktoré sú prekrásne vyzdobené jesennými kvetmi a plodmi (práve tu totiž prebiehajú slávnosti plodov a kvetín jesene), vypočuli sme si zaujímavý výklad o jeho histórii a nakupujeme suveníry, magnetky, pohľadnice, .... na ceste domov ešte fotíme dračí zámok (mrzí nás, že ho už nestihneme navštíviť, ale náš program je viac ako bohatý). Po návrate do Svratky nás už čaká znova večera, bazén a sauna.
V nedeľu po raňajkách sa lúčime s naším dočasným domovom vo Svratke a odchádzame do Žďáru nad Sázavou. Tu ešte máme na programe dve prehliadky – kostol sv. Jána Nepomuckého na Zelenej hore a zámok.
Na území dnešného zámku sa kedysi nachádzal kláštor cisterciánov, ktorí prišli do Žďáru už v r. 1252 a mali obrovský vplyv na rozvoj kláštora i mesta. Najväčší rozmach dosiahol v 18.stor.  za účinkovania opáta Václava Vejmluvu, ktorý do mesta pozval významného českého architekta Santiniho, ktorý prestaval kláštor a postavil kostol zasvätený Jánovi Nepomuckému. Prehliadli sme si areál zámku, v budove konventu úžasnú výstavu obrazov z pražskej národnej galérie, ako aj galériu Kinských – kniežacia rodina, ktorá v súčasnosti zámok vlastní a zveľaďuje.
Pútnické miesto kostol sv. Jána Nepomuckého na Zelenej hore patrí k vrcholnému dielu Santiniho-  bol postavený v r. 1719-1722. Je v tvare päťcípej hviezdy a obkolesuje ho ambit v tvare desaťcípej hviezdy (ambit slúžil pre odpočinok pútnikov smerujúcich k pútnemu miestu). Po oboznámení sa s históriou sme si prehliadli kostol a celý areál.
Posledným pohľadom sa lúčime s mestom a odchádzame na spiatočnú cestu . Sme vďační, že sme mohli celý program absolvovať v príjemnom počasí a bez dažďa. Cestou  sa ešte zastavíme v Slavkove, kde navštívime Mohylu mieru, postavenú na počesť obetí Napoleonovej vojny pri Slavkove, známej ako bitka troch cisárov (2. decembra 1805).
Touto návštevou sa končí náš program a my už môžeme len spomínať na množstvo zážitkov, ktoré nám Vysočina pripravila.

Počet účastníkov: 16 + 2 šoféri
Počasie: polooblačne, chvíľami slnečno, na spiatočnej ceste dážď
               Teplota - 18°CŽiadne komentáre:

Zverejnenie komentára