nedeľa 3. mája 2015

ČLÁNKY - 25.04.2015 Revište, Vígľaš, Hronsek

Hrady, zrúcaniny, kostol.. – 25.04.2015
Je sobota a my, breznianski turisti vyrážame na turisticko-poznávací výlet.
Prvá zastávka: Predajná – štrajkuje nám autobus. Po 20 minútach sa nášmu šoférovi podarilo ho spojazdniť a môžeme pokračovať v ceste.
Druhá zastávka: Revišťské Podzámčie. Vystúpime z autobusu, spoločné foto s pozadím hradných zrúcanín a už kráčame po značke ku zrúcanine hradu Revište. Náučný chodník nám porozpráva o najdôležitejších obdobiach  tohto hradu. Postavený bol v polovici 13. storočia a vystriedalo sa na ňom viac majiteľov (informačné panely nás oboznamujú s jeho históriou a majiteľmi ( králi Ondrej II., Ľudovít I., Žigmund, Matej Korvín, zmocnil sa ho aj Ján Jiskra z Brandýsa, Dóciovci). Hrad v r. 1792 vyhorel od blesku a odvtedy chátral.  V  r. 2011 bolo založené združenie na jeho záchranu pre budúce generácie.
Z hradu je výborný výhľad do okolia, pod nami sa  kľukatí koryto Hrona. Fotíme krásne zábery hradných zrúcanín a nás medzi nimi. Keď sa nabažíme slniečka a oddychu medzi hradnými múrmi, vraciame sa pomaly do súčasnosti. Oddych máme naplánovaný v areáli reštaurácie drevenica – občerstvíme sa, poniektorí chytajú  bronz. Tí mladší skúšajú šmýkačku, či hádzanie lopty do koša. Pred drevenicou aj vo vnútri obdivujeme veľké kovové sochy zvierat – býka, koňa, či maličké jašteričky v interiéri, ktoré vytvoril sochár P. Dubina.

Poobede odchádzame  na zastávku č. 3 - zámok Vígľaš, kde nás už čaká sprievodca, aby nás previedol zrekoštruovanými priestormi, v ktorých sa teraz nachádza luxusný hotel Grand Vigľaš. Prezrieme si kaplnku ako aj siene, v ktorých sa už pripravuje svadobná hostina. Po prehliadke a obšírnom výklade opúšťame hradné múry, aby sme sa dostali k poslednému cieľu našej cesty – zastávka č. 4 – Hronsek – drevený artikulárny evanjelický kostol. Kostol bol postavený a vysvätený v r. 1726. Klenba pripomína  tvar prevrátenej lode. Je celý z drevaa pri jeho stavbe nesmeli byť použité klince.  Je k neuvereniu, že je v ňom až 1100 miest na sedenie. V tichosti si prehliadneme kostol, jeho výzdobu a fotíme ho v lúčoch zapadajúceho slnka. Ešte posledné zábery na Soosovsko-Géczyovský barokový kaštieľ z r. 1775 so zaujímavým priečelím a naša dnešná púť za zaujímavosťami a históriou sa končí.

Počet účastníkov: 34, z toho 6 detí

Počasie:  krásne, slnečné cca 20°C

 


  

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára