sobota 11. júla 2015

ČLÁNKY - 04.07.2015 Kráľova Studňa

Kráľovské počasie a Kráľova Studňa – 04.07.2015

Je sobota 4. júla a skupinka breznianskych turistov vystupuje v B. Bystrici z autobusu a premiestňuje sa na Uhliská, odkiaľ odchádza turistický autobus až k hotelu Kráľova Studňa.
Blahorečíme nápadu zriadiť túto linku, ktorá jednak chráni prírodu pred nájazdmi motoristov a umožní vyviezť sa až do nadmorskej výšky 1264 m ku horskému hotelu Kráľova Studňa v zmysle hesla
Osloboď sa, nechaj auto doma a chráň prírodu.
Keď vystúpime z autobusu, povieva príjemný vetrík, preto urobíme spoločné foto a hneď kráčame chodníkom k vrcholu Krížnej (1574 m n.m.). Celou cestou obdivujeme bohatú kvetenu, mnohé rastlinky sa nám nepodarí ani zadefinovať, tak ich len pofotíme  a tešíme sa z ich nežnej a farebnej krásy. Ako stúpame k vrcholu, z diaľky nás vítajú nežné žlté kvietky žltohlavu, biele kvietky veternice narcisokvetej, či žltej fialky.
Na vrchole Krížnej sa nachádza vojenský objekt s vysielačmi. Čo je podstatnejšie, je jasné počasie a úžasná viditeľnosť. Keď sa pokocháme vyhliadkou, občerstvíme sa (Ninka nám v trávniku „servíruje“ červený melón). Vrcholové foto a vraciame sa späť. Cestou sa zastavíme pri prameni Bystrice a odtiaľ odbočíme do protistranného vŕšku, na ktorom sa nachádza symbolický cintorín venovaný  obetiam hôr Veľkej Fatry – Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu- memento, ktoré   vždy pripomína, že hory sú krásne, ale aj zradné.

Odtiaľ je už len kúsok k pamätníku hrdinom SNP – spoločné foto a pomaly schádzame k hotelu. Chladené pivko dobre padne,. Lebo slniečko už veru poriadne pripaľuje. Všetci si pochvaľujeme krásny deň.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára