nedeľa 27. marca 2016

ČLÁNKY- 26.03.2016 Králiky

Veselé Veľkonočné sviatky,
dobrej šunky, mnoho vajec, k tomu ešte chleba krajec,
do pohára vínečka, ešte viacej  zdravíčka
Tak ani sme sa nenazdali a Veľká noc je tu. Tento rok prišla veru rýchlo, temer s prvým jarným dňom. Turisti však dodržali svoju zásadu, že chodia každý víkend do prírody a tak sa aj na bielu sobotu vybrali do neďalekej lokality (ktorú však ešte nenavštívili) -  obec Králiky a jej prírodné krásy.
Najskôr sme mali prehliadku obce z autobusového nadhľadu, kým našiel šofér miesto, kde sa so svojím 12 metrovým korábom otočí. Vystúpili sme za obcou Králiky pri malom parkovisku a tabuli, ktorá oznamuje, že sme neďaleko vstupu do chránenej prírodnej pamiatky – Králickej tiesňavy. Po úvodnom fotografovaní vstupujeme do tiesňavy – ideme proti prúdu Farebného potoka – celý jeho tok je lemovaný obrovskými skalnými útvarmi. Dvakrát prechádzame ponad jeho tok cez lavičky a potom kráčame miernym svahom až ku ďalšiemu pútaču a lavičke.
Z tabule sa dozvedáme, že sme pri Králickom vodopáde. Zložíme si ruksaky a schádzame chodníkom ku vodopádu. Máme šťastie, je plný vody, ktorá padá z kamenného stupňa do hĺbky 7 metrov a krásnu scenériu dotvárajú  okolité skalné bralá.
Deti si so záujmom prezerajú cirkulárovú pílu, zarezanú do stromu. Chodníkom prechádzame ku vyhliadke nad vodopádom, ktorá naskytuje pohľad na vodopád zhora. Na konci chodníka je prístrešok s ohniskom. Keďže nám počasie praje a času máme dosť, zložíme sa, užívame si všelíjakých dobrôt (koláčiky, syry, údeniny,…). Najväčšiu radosť majú práve deti – hrajú sa na schovávačku, behajú po lúke, pózujú pri fotografovaní.  Najmenšia Julka (ako ona hovorí Džuly) sa batolí po lúke a najradšej by sa rozbehla do vodičky, keby jej v tom nebránila starostlivá mamina.
Na lúke žiaria svojou žltou farbou kvietky prvosienky – ako sme sa neskôr presvedčili, v Králikoch sú všade – na lúkach, v záhradách, pri ceste či na skalách.

Krásna biela sobota…

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára