sobota 18. marca 2017

ČLÁNKY-18.03.2017 – vodopád Bystré, KalamárkaPredpoveď počasia na sobotu bola viac ako nepriaznivá...vietor, dážď od vyšších horských polôh sneženie. Moderátori neodporúčali výlety do prírody.
Napriek tomu sa 20 turistov zišlo na pravidelnom nástupisku, aby  nasmerovali svoje kroky (resp. dopravcu) pod Poľanu (1200m/n.m), a odtiaľ zišli k vodopádu potoka Bystré. Už pri stúpaní smerom na Poľanu nám bolo jasné, že dnes žiadna jar nebude. Snehové vločky padali čoraz hustejšie a keď sme vystúpili pri odbočke k vodopádu, celá cesta aj lúka pod nami boli zasypané snehom. Návrh Moniky, aby sme si zaspievali stojí jedľa na Poľane prehlasovala predsedníčka s návrhom: Vánoce, vánoce  přicházejí,...
Zasneženou lúkou sme ešte zišli v pohode, po odbočke po značke v lese to už bolo náročnejšie. Chodník miestami zľadovatený dal dobre zabrať (viacerí vyskúšali aj zemskú príťažlivosť). Poniektorí to vzdali a vrátili sa späť. Po príchode k vodopádu nás mrzelo, že je také počasie (Erika však vraví, že nie je zlé počasie, je len zle oblečený turista), lebo pri jeho spáde je krásne upravený posed, ohradené rizikové miesta. Odvážnejší zišli až pod vodopád (na kovových rebríkoch to šmýkalo a po drevenom bez zábradlia už len štvornožky). Vodopád Bystré patrí k  najmohutnejším vodopádom, padá do hĺbky cez 20 m a jeho vody sa rozlievajú po celej šírke.
Po návrate k mikrobusu sme radi, keď vidíme, že šofér založil reťaz, aby nás nešmyklo dolu. Čaká nás ešte Kalamárka - krásny skalný útvar obľúbený medzi skalolezcami. Úžasný výtvor prírody v každom ročnom období iný.
Po jeho absolvovaní ešte zastávka v Kriváni u Gáboríkov na výbornú polievočku (všetci si pochvaľujú držkovú, guľášovú aj fazuľovú).

A krásny deň (aj napriek nepriazni počasia) je za nami.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára