pondelok 29. mája 2023

ČLÁNKY- 20.05.2023 Krupina

 

Náš turistický klub má záujem, aby jeho členovia či priaznivci turistiky poznávali prírodu či históriu na celom Slovensku. Preto sme  v sobotu 20. mája mali naplánovaných viac cieľov, ktoré sme chceli absolvovať. Prvá zastávka bola v obci Žibritov neďaleko Krupiny, kde sa nachádzajú  päťuholníkové hranoly z andezitu, ktoré vznikli sopečnou činnosťou pred miliónmi rokov. Niektoré z týchto stĺpov dosahujú výšku až 6 metrov, na jednom z nich    sa nachádzajú   zvyšky  pradávnych znakov . Podľa všetkého by malo ísť o slovanskú verziu starokeltského písma.  Z centra obce sme sa po zelenej značke (ktorá oznamovala, že sa ku štangarígľom dostaneme za 30 minút). Kráčali sme po zarastenom  chodníku, na ktorom sa spočiatku nachádzala aj zelená značka. Po dlhšom čase sa však značka stratila a my sme sa ocitli na lúke, kde nič nenaznačovalo prítomnosť tejto prírodnej atrakcie. Tak sme sa vrátili späť, na chodníku sme objavili drevenú tabuľku so sotva čitateľným nápisom štangarígle, Vytešení sme vykračovali po značke, pokiaľ sme neprišli k močaristej lúke, kde sme objavili značku až pri potoku. Lavička cez potok bola čiastočne odhnitá a ponorená v prudkom vodnom toku. Mužnejšia časť turistov prevalila do potoka skalu, po ktorej sme prechádzali na druhú stranu (žiaľ, aj s úrazmi – premočení, či narazený lakeť). Natrafili sme na chodník so zelenou značkou (ktorá vari pamätá aj Franz Jozefa) a hľadali náš cieľ. Náš obetavý šofér Jarko v predstihu prebehol po chodníku nejaký kilometer navyše a vrátil sa späť bez kladného výsledku. Nakoniec sme sa temer po troch hodinách túlania rozhodli, že hľadanie bralcov oželieme.

Našou ďalšou zastávkou bola Krupina a prehliadka strážnej veže Vartovka  - táto vyhliadková veža bola postavená v roku 1564, má výšku 13 metrov a stojí na vrchu Stražavár v nadmorskej výške 380 m n.m. Cesta je výborne značená orientačnými tabuľami – z parkoviska to bolo len 1700 m. Napriek blúdeniu v Žibritove sme sa vybrali na vežu a neoľutovali sme. Je z nej krásny výhľad do širokého okolia, je tam posedenie aj možnosť opekania.

Naša posledná zastávka bola pri bývalom kláštore v Bzovíku. Bzovícky kláštor s cistercitským opátstvom bol založený okolo roku 1130. Z kláštora sa neskôr stala obranná pevnosť. Celý areál je postupne konzervovaný, aby sa zachoval pre budúce generácie. Kláštor je celý opevnený,  má štyri strážne veže a okolo sa nachádza vodná priekopa. V areáli je zachovaná kaplnka. Napriek mnohým nevhodným zásahom (železné zárubne, točité schody,..) panuje v areáli pokoj a dobrá atmosféra – asi duchovia opátov chránia stále pocestných.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára