nedeľa 13. apríla 2014

ČLÁNKY-12.04.2014- Lietava, Súľov

Za históriou i krásami prírody
Krásne jarné počasie zrejme naplnilo autobus breznianskymi turistami a priaznivcami turistiky, ktorý smeroval k Lietavskému hradu a Súľovským skalám.
Po vystúpení z autobusu v Lietave- Majeri (415 m) sme širokým chodníkom po modrej značke vyšli na rázcestie Cibuľník a odtiaľ už smerom k hradu. Jeho majestátna silueta sa vypína nad obcou a z diaľky pozýva na návštevu svojich hradných múrov. Cestou stretávame aj množstvo ďalších turistov – z internetu vieme, že KST Žilina organizuje zraz turistov „Otvorenie 100 jarných kilometrov“.
Asi po 45 minútach stojíme pred vstupným portálom Lietavského hradu (615), ktorý patrí medzi najväčšie zrúcaniny na Slovensku.  Bol postavený v 13. storočí , v stredoveku bol považovaný za nedobytný. K jeho majiteľom patrili Balassovci, Bebekovci, Thurzovci, zo známych osobností Matúš Čák Trenčiansky, či palatín Imrich Zápoľský.

Zo záznamov je známe, že hrad mal až okolo 90 miestností,  pekáreň, práčovne, kúpeľne, puškársku dielňu, kováčsku vyhňu, maštale, voziarne, zbrojnice, byty pre hradný personál a početné pivnice a  sklady na uloženie zásob potravín, aby v prípade obliehania hrad vydržal aj niekoľko mesiacov.  Ako jeden z mála Lietavský hrad mal aj vlastnú studňu vysekanú do skaly do hĺbky až 104 metrov.

Robíme množstvo záberov cez okenné portály do okolitej prírody, tešíme sa z krásnych výhľadov.
Po krátkom občerstvení odchádzame na plánovanú túru  - po  modrej značke kráčame   mäkučkým, lesným chodníkom k obci Podhorie (455) – pri krásnej záhrade s pitnou vodou sa občerstvíme a pokračujeme lúkami až do Roháčskeho sedla (696), cestou sa pristavujeme pri Kalvárii, postavenej v r. 1996 obyvateľmi obce Podhorie.
Jedna skupina pokračuje na zrúcaniny Súľovského hradu a druhú po krátkom oddychu čaká zostup do obce Súľov (375). Cestou sa nám ponúkajú prekrásne výhľady na bralá Súľovských skál – nemôžeme sa nasýtiť, fotíme a fotíme. Lúkami nad Súľovom schádzame do obce – tešíme sa z jarných kvietkov. V obci sa občerstvíme, posledné snímky a lúčime sa pohľadom na Súľovské skaly.
Na budúcu sobotu plánujeme výlet na Donovaly- vrch Zvolen (bližšie informácie u p. Slavkovskej tf. 0908646311 , 611 3327).
Počasie: ráno – 2,5°C, cez deň 20°C – krásne slnečno, trochu veterno
Dĺžka trasy: I. skupina 14,2 km, stúpanie 581 m, klesanie 626 m
Počet účastníkov: 37 + 2 deti

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára