pondelok 2. júna 2014

ČLÁNKY- 01.06.2014 Cesta rozprávkovým lesom

Najväčšou odmenou je detská radosť            

Tak by sa dal  stručne zhodnotiť 34. ročníka Cesty rozprávkovým lesom, ktorej hlavným organizátorom je OZ KST TOMO Brezno. Celé týždne štáb ľudí, ktorým záleží na tom, aby sa ich akcia vydarila, pracoval na realizácii  tohto ročníka.  Vymyslieť a realizovať akciu k MDD tak, aby deti zaujala a zároveň dostať detičky, ich  rodičov a starých rodičov na krásny výlet do prírody a tak aj spoznať  okolie mesta Brezna - to je hlavný cieľ tohto podujatia.

 Najťažšia úloha je každý rok rovnaká - zabezpečiť vyhovujúce počasie –  celý máj s výnimkou 3 či 4 dní pršalo a posledný týždeň sa aj ochladilo. Všetci sme hlboko verili, že tentokrát predpoveď počasia vyjde – najlepšie počasie totiž hlásili na sobotu a nedeľu.
V sobotu 24. mája turisti prešli celú trasu, aby odpratali polámané konáre a vyčistili trasu, pozbierali množstvo odpadu, ktorý „milovníci prírody“ vždy za sebou zanechajú. Najnepríjemnejšie prekvapenie nás čakalo na konečnej na Geľbe, kde bolo množstvo nachystaného dreva, čo znemožňovalo pripraviť stanovisko pre stan, ohnisko a galériu. Verili sme, že do týždňa bude drevo odpratané.
Nasledujúcu sobotu 31. mája skupinka turistov prešla znova trasu od   začiatku CRL, aby označkovala trasu, ako aj jednotlivé stanoviská, povyžínala trávu. Boli sme zvedaví, ako vyzerá Geľba po ďalších dažďoch. Nečakalo nás príjemné prekvapenie – drevo síce zmizlo, ale celá čistina bola rozrýpaná a rozbahnená. Museli sme hneď hľadať náhradné riešenie, čo sa nám aj podarilo.
Nedeľa 1. júna– po nočnom daždi mokré cesty, zamračená obloha neveštila nič dobrého. Ráno o 6,00 hod sa začala práca organizačného štábu – vyviesť všetky stanoviská, balíčky a ľudí na trasu rozprávkového lesa- tu bola neoceniteľná pomoc ľudí z MŠK, LMB,   p. Černého, p. Nemkyovej, ktorí všetko povyvážali na určené miesta. Počasie sa nakoniec umúdrilo a celý deň svietilo slniečko.
Každý rok máme snahu poskytnúť detičkám nové zážitky, prekonať prekážky a stretnúť sa s rozprávkovými postavami. Kupujeme nové atrakcie, šijú sa kostýmy. Hlavnou snahou celého štábu je, aby sa deti zabávali, cítili sa so svojimi rodičmi a starými rodičmi dobre v našej prírode, vytvorili si k nej vzťah a prežili spolu krásny deň.
S čím všetkým sa deti stretli:
Vstup – myška s myšiakom a horárom a lesná víla ich vítali, stanovisko vodníka, čerta a Elišky (zdatnosť pri lovení rybičiek), perníková chalúpka a beh vo vreciach, maľovanie na tvár, snehulienka, popoluška a trpaslík vyskúšali ich šikovnosť pri skladaní puzzlí (tí menší sa mohli pohojdať na hojdačke-slimákovi), ujovia z Lions klubu ich povozili na poníkoch, detská šmýkačka s Maťkom a Kubkom, Pipi dlhá pančucha s Minnie a šašom - prelez cez tunel, triafanie vajíčok na stanovisku pod lesom a už nasledovali „ostrostrelci“ z airosftového klubu. Cestou ich vítal šašo či šašurica (zamaskovaná šéfka klubu), ktorá sa vybrala na „kontrolu“. U zbojníkov za dobre zabitý klinec dostali zlatý dukát, vyskúšali si    zdatnosť s rytiermi z Berezunu. Tri prasiatka a vlk strážili hlavy levov,    ktorým sa detičky triafali do papule.
A už vyšli k záveru lesa – povozenie na lanovke, nakresliť najkrajšie zážitky za pomoci vodníka, mačičky, šaša, či víly. Tety  zo stanu „ hostinec v lesíčku“ im na záver odovzdali tašku so sladkosťami a džúsikmi, špekáčik na opečenie a   kofolu od smädu.
To všetko museli prekonať malí drobci a veru ich bolo neúrekom- takých ešte nenarodených maminkám v brušku, ale aj na kočíkoch či tatinovi na chrbte – od najmladšieho 3-mesačného po najstaršieho 91 ročného uja Maťa.
Dnes už môžeme povedať, že tohtoročný 34. ročník patril k jedným z najúspešnejších nielen podľa počtu zúčastnených detí a ich sprievodcov (cca 1200 ľudí), ale aj podľa hodnotenia rodičov i detí.
Krásny deň, ktorý stál za to najmä vďaka obetavým členom OZ Klubu slovenských turistov TOMO Brezno, ich priateľov a sympatizantov, pochopeniu a pomoci MŠK Brezno, Lesov mesta Brezna, Lions klubu, klubu Berezun, airsoftového klubu a všetkých sponzorov, ktorí prispeli k úspešnému priebehu tejto akcie. Spokojné a šťastné úsmevy detičiek nech sú  im najväčšou odmenou za ich pomoc.  V ich mene všetkým    ĎAKUJEME.

EKŽiadne komentáre:

Zverejnenie komentára